Csavar - kötőelem és acéltermékek webáruháza

Az Ön kosara : 0 tétel
Összesen : 0,00 Ft
A kosár üres!
Termékek frissít
pénztár
Menetes szálak Huzalfeszítők
Nem menetes kötőelemek Szegek
Összekötőelemek sarokvasak Oszloptalpak
Talajcsavarok Takarósapkák, záródugók

Menetes rudak (fejnélküli csavarok)

Menetes rúdon - általában - egy olyan hengert értünk, melynek palástja részben vagy teljes egészében menetes. A menetes rúdat felfoghatjuk fejnélküli csavarként is (egy csavar szárként). A menetes rudak – leggyakrabban – metrikus menetű 1, 2 és 3 méteres szálakban kerülnek felhasználásra. A menetes rudakra vonatkozó műszaki előírásokat a DIN 975 szabvány tartalmazza.

A menetes rudak felhasználása eltér a fejjel rendelkező csavarokétól. A különbség, hogy a menetes rúd fejét a felhasználás előtt kell megcsinálni. Legegyszerűbb, ha a hiányzó fejet a menetes szár végére hajtott anyával és alátéttel pótoljuk. De megoldás lehet az is, ha a betonba megfelelően beragasztott dübelbe hajtjuk bele a menetes rudat az egyik végénél fogva. Ezek után a rögzítés menete már megegyezik, pl. a hatlapfejű csavarnál alkalmazott rögzítéssel. Azaz a csavar másik végére rátekert anyával és alátéttel megfelelően rögzíteni tudjuk a rögzíteni kívánt alkatrészt.

A dübel a rögzítéstechnika alapeleme, melyet számtalan variációban gyártják.

Működési elve alapján megkülönböztetünk: súrlódással záródó (pl. műanyag tiplik)
a furatban valamilyen módszerrel szétfeszített műanyag tipli külső palástfelülete nagy erővel a furat falához nyomódik és a két felület érintkezése mentén a súrlódás megakadályozza a dübel elmozdulását és elcsavarodását alakkal záródó (pl. acéldübel) amikor a tipli alakja a furat alakjához igazodva akadályozza meg elsősorban a tengelyirányú elmozdulást anyaggal záródó (pl. ragasztott dübelek) a dübelt beragasztják a furatba, akkor alkalmazzák, amikor az építőanyag (beton) húzott zónájában kell rögzítenünk, illetve ha a dübel túl közel van az anyag széléhez és fenáll a lerepedés vagy leszakadás veszélye (pl. lépcsőknél, korlátoknál, napernyőknél).

Szegek
A szeg egy ék, amely tulajdonképpen egy erőátviteli eszköz is egyben. A szeget elképzelhetjük, mint kettő (többnyire) szimmetrikusan összeillesztett lejtőt.
A szeg egy kemény fémből készült tű alakú, hegyes, átmérőjéhez képest hosszúkás eszköz, melynek rendeltetése kettő vagy több alkatrész egymáshoz rögzítése (népies nevén szög).
A szeget először csak kézzel készítették a kovácsok. Aztán Angliából kiindulva a 19. században terjedtek el a szegverő gépek.
Szeget használnak faanyagoktól a betonig - szinte mindenhez - egyaránt. A fához használt szeg anyaga lágyabb (0,1% C), míg a betonhoz használt szeg széntartalma magasabb (0,5%-0,75% C).

A szeget kalapáccsal vagy szegbelövő eszközzel juttatják a helyére. A szeggel különböző anyagokat rögzítünk egymáshoz. Az anyagok elmozdulását a szeg tengelyének irányában súrlódással, arra merőlegesen irányban pedig nyírási ellenállásával akadályozza meg.
A szeg fejének speciális kialakítása megakadályozza a szeggel létrehozott kötés meglazulását.

Szegek leggyakrabban használt fajtái:
bognárszeg
bordázott szeg
huzalszeg
kárpitszeg
palaszeg
zsindelyszeg stb.
Sasszeg

Huzalfeszítő
Működési elve: A feszítőelem egy jobb- és egy balmenetes orsót kapcsol össze, így a feszítőelem forgatásával a két orsót vagy távolítja (lazítás) vagy összehúzza (megfeszítés). A kapcsolódó részek lehetnek: kampó-, szem-, horog. A huzalfeszítő végén ezek bármilyen kombinációja előfordulhat. A huzalfeszítővel leggyakrabban kerítésépítésekor, zászlórúd kifeszítésekor, kapuoszlop rögzítésekor találkozhatunk.

Kötélszív
Feladata: a kötés élettartamának növelése, olyan módon, hogy a visszahajtott drótkötelet nem engedi megtörni, illetve nem engedi a kapcsolódó részeknek, hogy a drótkötél szálait dörzsöljék és ezáltal idő előtti elkopását, elszakadását okozzák.

Kötélszorító
Feladata: biztonságosan rögzíteni a visszahajtott drótkötél végét.

Egyéb csavarváltozatok

Szemes, gyűrűs, kapupánt-, mosdórögzítő csavarok, különböző biztonsági csavarok.

Szabványos termékek

 

DIN 94 - Sasszeg

DIN 471 - Seeger-gyűrű tengelyhez

DIN 472 - Seeger-gyűrű furathoz

DIN 741 - Huzalszorító bilincs (Kötélszorító)

DIN 1480 - Huzalfeszítő

DIN 1481 - Hasított hüvely (nehéz kivitel)

DIN 3060 - Drótkötél (sodronykötél)

DIN 5229 - Tüzoltó karabiner

DIN 5685/A - Rövid szemű lánc

DIN 5685/C - Hosszú szemű lánc

DIN 5686 - Csomózott lánc

DIN 6799 - Tengelyrögzító gyűrű

DIN 6899/A - Kötélszív

DIN 11023 - Tengelyrögzítő csap

DIN 11024 - Rugós biztosító szeg

 

Nem szabványos termékek

Ácskapocs

Függesztő szalag (HILTI-szalag)

Műanyag kábelkötegelő

Sekli (egyenes kovácsolt)

S-kampó

Szegek

Szigetelés rögzítő tárcsa műanyag szeggel

Copyright © Csavarbolt / Csavar, csavaranya, csavar alátét, menetes rúd, és egyéb kötőelemek kereskedelme.